Cookies management by TermsFeed Cookie Consent

08/2023

   Report bezpečnosti

Viete, ako si kyberzločinci vykrmujú prasiatko?

V online priestore sa rozpútava výborne premyslená hra. Všetko sa začína nevinne vyzerajúcou správou a pokračuje chatovaním cez SMS správy, sociálne médiá alebo aplikácie. Finále berie dych.

Napríklad: ak si podvodník starostlivo pestuje vzťah, na zisk jedného milióna dolárov potrebuje počas štyroch mesiacov 275-tisíc slov v chatovacej aplikácii. A vedieť, kto má čo rád. Hovoríme o konkrétnom prípade, kde si nešťastník štvrtinu peňazí na investovanie dokonca požičal. Zmizol mu milión a Jessika, ktorá ho chápala, zmizla tiež.

Vypočujte si Report bezpečnosti, číta pre vás AI.

Hovorí sa tomu pig-butchering scam

Cieľ je „prasiatko“, kybezločinec robí „zabíjačku“. V prípade pig-butchering kombinujú organizované kriminálne podvody s technologickou zdatnosťou. Tento typ podvodu sa rozšíril z Ázie a označenie pochádza z čínskej frázy, keď si prasiatko vykrmujete a potom urobíte parádnu zabíjačku. V online priestore je takéto vykrmovanie založené na sociálnom inžinierstve a funguje najmä na sociálnych sieťach.

Podvodníci sa totiž neponáhľajú. Dôveru „prasiatka“ si získavajú tým, že sa vydávajú najskôr za priateľov a potom za odborníkov či investičných znalcov. Dôveryhodnosť a úspech investície prikrášľujú aj rozprávaním, ako si obete naplnia svoje romantické sny. Funguje to. Ak je už dôvera vybudovaná, prichádza predstavenie výhodnej investičnej príležitosti.

Najčastejšie ide o akcie, kryptomeny aj iné finančné nástroje. Pridáva sa nátlak v podobe naliehavosti investovania či jedinečnej príležitosti, ktorá sa nebude opakovať.

A robí sa to takto

Ak obeť neodolala presviedčaniu, púšťa sa do investovania. Samozrejme, cez digitálne platobné platformy alebo kryptomeny. Ako podporný prostriedok slúžia kalkulačky, dokonalé vizualizácie, webové stránky, investičné platformy a aplikácie.

Títo odborníci a priatelia radia obetiam počas celého investičného procesu, ukazujú im falošné zisky a podnecujú ich, aby investovali viac. Keď sa obete neskôr snažia vybrať svoje peniaze, dostanú upozornenie, že musia zaplatiť poplatok alebo dane. Zaplatia aj to. No ešte horšie.

Len čo nahromadí takýto falošný odborník dostatočný objem peňazí, mizne zo scény a zahladzuje za sebou všetky stopy.

Kto je cieľ? Budete prekvapení

Sumy prevedené na účty podvodníkov sú zvyčajne od desaťtisíc do stotisíc amerických dolárov. Podvodníci sa zameriavajú na osoby s finančnou stabilitou či s vysokými príjmami, najčastejšie vo veku 30 až 49 rokov.

Podľa Americkej federálnej obchodnej komisie (FTC – Federal Trade Commission) obete podvodov nahlásili v roku 2022 finančnú stratu vo výške 8,8 miliardy amerických dolárov. Suma medziročne narástla, počet hlásení sa znížil. Znamená to, že podvodníci sa sústreďujú na vyššie sumy pri menšom počte osôb.

Čo sa týka veku, náchylnejšie na oklamanie boli nižšie vekové kategórie. Osoby vo veku 20 – 29 rokov prichádzali o svoje peniaze častejšie ako veková kategória 70 – 79 rokov. Staršie osoby zas stratili vyšší objem finančných prostriedkov.

Veľký úlovok si však pripísali v apríli toho roku americkí federáli. V súvislosti s podvodom typu pig-butchering zhabali virtuálnu menu v hodnote 112 miliónov amerických dolárov rozloženú v šiestich kryptopeňaženkách.

Podľa súdnych dokumentov slúžilo šesť virtuálnych účtov na očistenie výnosov z rôznych podvodných kryptomenových schém. Dokonca ani vysokopostavený súdny úradník sa neštítil pojmu „zabíjačkových prasiatok“ v rozhodnutí.

„Všetci vieme, že investičné podvody nie sú nič nové. Ale použitie digitálnych mien na spáchanie podvodu predstavuje nové výzvy pre obete a právne orgány pri získavaní stratených prostriedkov. Celkové straty týchto takzvaných prasiatok pravdepodobne dosahujú miliardy dolárov ročne,“ uviedol ctený sudca.

Aké sú teda možnosti ochrany?

Podľa odborníkov je dôležitá ostražitosť a možno stačí aj zdravý rozum. Neverte neznámym online odborníkom, ale ani známym influencerom. Všetci sa totiž môžu stať nechcene propagátormi nevhodného investičného produktu. To najdôležitejšie, čo platí v online vždy a pre všetkých – overujte si informácie.

A pridávame odkaz pre kyberbezpečnostných profesionálov

Neustávajte vo svojom úsilí edukovať a varovať! Pomôžete viacej ako technológie.