Cookies management by TermsFeed Cookie Consent

10/2023

   Report bezpečnosti

Umelá inteligencia hazarduje s vaším súkromím: Bard ide na prevýchovu

Aplikácia umelej inteligencie Google Bard mala verejnú premiéru v marci a štyri mesiace nato dostala špeciálne vylepšenie. Umožňuje zdieľať konverzácie. A tu profesionáli odhalili vážnu kyberbezpečnostnú dieru.

Odkazy, ktoré mali byť súkromné, sa zobrazujú vo výsledkoch vyhľadávania Google. Akákoľvek konverzácia v Barde, ktorú zdieľate, môže byť potenciálne indexovaná vyhľadávačom Google.

Vypočujte si Report bezpečnosti, číta pre vás AI.

Google Bard v číslach: do konca roka ho bude používať každý ôsmy človek na planéte

→ Očakáva sa, že počet používateľov Google Bard prekročí do konca roku 2023 jednu miliardu.
→ Počet mesačných návštevníkov už prekračuje 140,6 milióna
→ Google Bard je teraz dostupný v 43 jazykoch vrátane čínštiny, kórejčiny, arabčiny, hindčiny, španielčiny a pribúdajú ďalšie.
→ 60 % používateľov sú muži a 40 % používateľov ženy.
→ 35 % používateľov patrí do vekovej skupiny 25 až 34 rokov. Ďalšia skupina s najvyšším podielom používateľov je 18 až 24 rokov.
→ Najväčšia návštevnosť (37,24 %) je zaznamenaná zo Spojených štátov, nasleduje India (9,56 %).
→ Odhadované náklady na vyhľadávanie jedného dopytu sú od 0,006 do 0,031 amerického dolára.
→ Viacej ako 76 % návštevnosti na Google Bard je zaznamenaných ako priama návštevnosť.znamenaná zo Spojených štátov, nasleduje India (9,56 %).

***

Zdroj: Daman Sage Google Bard Statistics


Dajte Bardovi pokyn „zdieľať“

Pod odpoveďou Barda je možnosť zdieľať a exportovať. Vyberiete si, čo konkrétne chcete zdieľať, či odpoveď alebo celý chat, a vytvoríte odkaz. V poslednom kroku sa rozhodnete, kde sa bude daný odkaz publikovať, či už na weboch alebo na sociálnych sieťach.

Pochopiteľne, je tu upozornenie, že ktokoľvek uvedený v odkaze si môže prečítať zdieľaný chat a dokonca v ňom aj pokračovať. Google vás zároveň stihne varovať, aby ste tam nemali citlivé informácie a že ste súhlasili so všeobecnými aj špecifickými zmluvnými podmienkami. Ruku na srdce – a kto ich detailne číta?

Odstraňovanie ešte zadrháva

Google opakovane uvádza, že tieto verejné odkazy je možné odstrániť. Experti však upozorňujú, že to nie je celkom pravda. Tieto verejné odkazy sa totiž zobrazujú vo výsledkoch vyhľadávania.

Ak ide o informácie na webových stránkach alebo platformách takzvaných tretích strán, je pochopiteľné, že spoločnosť Google nemôže odstrániť obsah. Problém sa tu však týka vlastnej vyhľadávacej služby Google. Tá sa plní rôznymi aj bizarným konverzáciami s umelou inteligenciou.

Ak odstránite chat v aktivite s Bardom, odstráni sa aj verejný odkaz. Každý, kto sa pokúsi otvoriť verejný odkaz, dostane informáciu, že už neexistuje. Príspevky s odkazom na weboch tretích strán sa však automaticky neodstránia. Tie je potrebné vymazať priamo tam,  kde sú. Ak je tam uložená konverzácia, je potrebné ju vymazať samostatne.

Vraj opravujú

Google uvádza, že nemal v úmysle, aby sa takto zdieľané chaty objavovali vo vyhľadávaní. Aktuálne pracujú na zablokovaní ich indexovania. Nateraz používateľom odporúčajú odstrániť vytvorené odkazy manuálne v nastaveniach Barda. Neodstráni sa história aplikácie, len vytvorené odkazy a zabráni sa tak ich zobrazovaniu vo vyhľadávaní.

A pozor, to nie je všetko

V septembri prišiel Google s ďalším rozšírením. Jedným z balíka vylepšení je integrácia Barda s aplikáciami a službami Google. Bard dokáže nájsť a zobraziť relevantné informácie z nástrojov ako Gmail, Google Docs, Google Disk, Google Maps, Google Flights aj YouTube.

Skôr než začnete tieto novinky skúšať, bolo by vhodné pozrieť sa na nastavenia súkromia v aplikácii. V predvolených nastaveniach Bard ukladá každú interakciu počas 18 mesiacov. Týka sa to aj IP adresy, približnej polohy aj fyzických adries pripojených k účtu Google. Kým sú tieto nastavenia aktivované, každá konverzácia s Bardom môže byť vybraná na preskúmanie výskumníkom.

Ak nesúhlasíte s archiváciou, vypnite automatické ukladanie a vymažte všetky predchádzajúce interakcie. Ani nové konverzácie nebudú odosielané na preskúmanie. Problémom je, že  už nemôžete používať žiadne z rozšírení chatbota, ktoré ho spájajú s Gmailom, YouTubom a Google Docs.

Pozerá sa Bard na vašu mailovú komunikáciu?

Google tvrdí, že je jedno, aké nastavenie súkromia máte zapnuté, pretože nedochádza k extrahovaniu obsahu z mailu ani dokumentov. Zaujímavý je však prístup k zdieľaniu polohy. V aplikácii je možnosť výberu zdieľania presnej polohy s chatbotom. Ale ak aj zdieľanie presnej polohy odmietnete, Bard stále vie, kde sa nachádzate.

Problémy so súkromím aj u susedov

Prísnejšia kontrola súkromia bola potrebná aj v prípade platformy ChatGTP po tom, čo unikla história konverzácií náhodných používateľov. Zaviedla sa teda možnosť vypnutia histórie chatu. Vypnutie údajne zabráni aj tomu, aby sa konverzácia používala na trénovanie modelov umelej inteligencie.

Ide o trochu zvláštne riešenie, pretože OpenAI bude stále ukladať konverzácie, aj keď je história chatu vypnutá. Spoločnosť ich uchováva 30 dní. Predtým ako ich trvalo vymaže, ich bude kontrolovať len v prípade potreby na monitorovanie zneužitia.

Ponaučenie. Ak ste naň neprišli dávno

ChatGTP aj Bard spracúvajú obrovské množstvo citlivých informácií. Využívanie umelej inteligencie má nepopierateľné množstvo výhod. Dôležité je však strážiť, čo všetko a najmä aké informácie zdieľame. Umelá inteligencia sa stále zlepšuje, lebo ju kŕmime všetci.

Miera ohrozenia nášho súkromia narastá s množstvom citlivých údajov, ktoré AI aplikáciám dodávame. Aj zdanlivo nevinné zdieľanie odkazov sa môže vymknúť spod kontroly.