Bezpečnosť sa začína v nás samotných

V dnešnom svete technológií sme sa stali závislí na inteligentných zariadeniach. Odvšadiaľ nás zaplavujú „smart“ veci, ktoré majú robiť náš život chytrejším, jednoduchším, pohodlnejším, rýchlejším, efektívnejším. Je tomu však skutočne tak? Čo sa stane ak stratíte konektivitu, alebo ak sa vybije batéria? Tí pripravenejší si z batohu vytiahnu externý akumulátor, a tento problém vyriešia. Aspoň dočasne.  Stratu konektivity však väčšina ľudí takto jednoducho nevyrieši. Nervózne si začnú obhrýzať nechty, recitovať mantru na zlepšenie príjmu signálu od operátora, poprípade oživia slovník kočiša z 19. storočia s nejasným výsledkom. Ak sa signál neobjaví, človek poväčšine kapituluje a počká si, keď sa opäť dostane do pásma príjmu. Život ide ďalej.

Ale čo budete robiť, keď sa vy a vaše inteligentné zariadenie stanete obeťou útoku? Počujem odpovede – máme antivírus; firma investovala nemalé prostriedky do technológií; máme najnovší firewall; nedávno nám nainštalovali komplexné riešenie, ktoré ochráni nás aj naše deti.

Je tomu skutočne tak? A stačí to? Dokáže chladná a racionálna technológia človeka vždy ochrániť?

Myslím si, že nie. Stačí, aby vám zazvonil telefón s požiadavkou od helpdesku. Chcú, aby ste im nadiktovali nové heslo. Príjemná operátorka to hneď vybaví. Lákadlom je aj excelovská tabuľka s informáciami, koľko zarába váš manažment? Pochádza z overených zdrojov, nič sa predsa nemôže stať. Mnohí ľudia neodolajú a problém je na svete.

Treba si uvedomiť, že technológia nie je a nikdy nebude všemocná. Ľudský faktor bude hrať vždy kľúčovú úlohu. Vždy bol a vždy bude slabinou každého systému. Preto sme pre vás v spoločnosti Alison pripravili elektronické vzdelávanie. Je určené najmä pre najrizikovejšiu skupinu zamestnancov, ktorí nemajú hĺbkové znalosti o IT prostredí a povahe IT hrozieb. S počítačmi však pracujú každý deň.

Cieľom vzdelávania je pripraviť bežného zamestnanca na rôznorodé IT ohrozenia, ktoré prichádzajú z externého prostredia a tým znížiť celkové riziko ohrozenia. Budeme vás učiť základy informačnej bezpečnosti, ochranu informácií, upozorníme na škodlivý kód, poradíme ako si vytvoriť bezpečné heslo, ukážeme sociálne inžinierstvo, predvedieme bezpečné používanie emailu, antivírusového programu, firewallu a podobne.

Mimochodom, to USB-čko, čo ste minule našli, by som rovno zahodil. Jeden nikdy nevie. A čert a sociálny inžinier nikdy nespí.

Peter Tyko

img04